Súkenníctvo
Jeho hlavnými oblasťami bolo Považie, horné Ponitrie a na západnom Slovensku mestá Skalica, Pezinok, Modra, kde sa vyrábalo najkvalitnejšie súkno. Podstatnú časť súkenníckej výroby tvorilo tzv. sedliacke alebo halenové súkno prírodnej farby, nazývané i garažia, ktoré sa používalo na zhotovovanie sedliackeho odevu.
Vrchol konjunktúry zaznamenalo súkenníctvo v 18. storočí, keď u nás pracovalo okolo 1 200 dielní, v niektorých lokalitách i vyše 100. Súkenícke cechy boli na Slovensku asi na 50 miestach, k najstarším patril kežmarský (1475), levočský (1479), ľubický (1480), rajecký a žilinský cech (15. storočie). V 16. storočí vznikli cechy v Spišskom Podhradí (1570), Bardejove (1575), Trenčíne (1579), Ružomberku (1588), Ilave (1592) a pravdepodobne aj v Prievidzi a Nemeckom Pravne, v prvej polovici 17. storočia v Beckove, Bratislave, Humennom, Chtelnici, Jeľšave, Lednici, Modre, Novom Meste nad Váhom, Púchove, Ratkovej, Rožňave, Sabinove, Štítniku a vo Vrbovom. Patrónmi súkenníkov boli sv. Martin, ktorý podľa legendy mečom odťal polovicu svojho plášťa, aby zaodel žobráka, a sv. Severus.
Ešte v 40. rokoch 19. storočia sa remeselnícke súkenníctvo podieľalo 97,2 % na celkovej produkcii súkna v Uhorsku, no postupne ho vytláčal rast manufaktúrnej a továrenskej výroby. Pred konkurenciou továrenských a dovážaných výrobkov sa súkenníci bránili spoločným nákupom surovín a odpredajom výrobkov (Skalica) alebo zakladaním družstiev (Nitrianske Pravno, Prievidza). Roku 1930 bolo na Slovensku 48 súkenníckych dielní, takmer polovica z nich v Prievidzskom okrese.
O záchranu súkenníctva sa v tom období usilovala aj spoločnosť Detva. Ako podielnik súkenníckeho družstva v Prievidzi rozšírila jeho výrobný program o vlnené prikrývky, ale aj o poťahové a kabátové látky so vzormi, ktoré sa výrazne odlišovali od fabrických. Roku 1928 usporiadala táto spoločnosť spolu so Štátnym ústavom pre zveľaďovanie živností farbiarsky kurz pre súkenníkov. Roku 1933 sa 9 prievidzských súkenníkov zaškolilo na výrobu kobercov, ktorých výroba sa tu udržiavala aj po druhej svetovej vojne. Domácka výroba súkna sa v tom čase zachovala aj v niektorých regiónoch Považia, Liptova, Pohronia, Gemera a Spiša.
Zdroj: www.uluv.sk